góry Główny Szlak Sudecki KZKG RP Sudety

Wysoka Kopa

14.06.2017

Wysoka Kopa w Górach Izerskich to jeden z tych szczytów, na który nie tak łatwo trafić;) Wiele osób przeszło, wracało, szukało – w tym oczywiście i ja:D ale jak już się wejdzie na dobrą drogę to wielki napis pokazuje, że dobrze trafiliśmy;)

Można wyruszyć ze Świeradowa-Zdroju, może ze Szklarskiej Poręby, z Jakuszyc, a my wybieramy chyba najkrótszą trasę z Rozdroża Izerskiego. Całkiem spory parking przy głównej drodze ze Szklarskiej do Świeradowa pozwala bezproblemowo zostawić samochód. Żaden kierunkowskaz nie wskazuje Wysokiej Kopy, trzeba wcześniej zapoznać się z mapą ale do wyboru są dwie trasy. Szlakiem żółtym do Rozdroża pod Kopą, a następnie szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim) w kierunku Szklarskiej Poręby, lub szlakiem zielonym do Rozdroża Pod Zwaliskiem, a następnie szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim) w kierunku Świeradowa Zdroju. Wysoka Kopa jest pośrodku, możemy do niej dojść z dwóch stron. Pierwsza trasa jest dłuższa (ok. 8 km), my wybieramy drugą trochę krótszą (6 km). Pierwsze 0,5 km oba szlaki są połączone, potem albo na lewo albo na prawo.

Po kolejnych 2 km docieramy na Rozdroże pod Zwaliskiem, gdzie szlak zielony łączy się z czerwonym (Głównym Szlakiem Sudeckim). Trzymając się już cały czas GSS mijamy kolejne Rozdroże ( pod Izerskimi Garbami) i po ok. 1 km docieramy do drewnianej wiaty. Tutaj uwaga – skręcamy za nią w wydeptaną ścieżkę, zostawiamy GSS. My oczywiście poszliśmy prosto, szukaliśmy jakiś oznakowań, których niestety nie było. Wróciliśmy się i zastanowiła nas właśnie ta ścieżka. Idziemy. Po ok. 250m docieramy na szczyt. Tutaj nie sposób się pomylić, ogromny napis wskazuje, gdzie jesteśmy.

Podsumowując wędrówka (taki bardziej spacer) bardzo przyjemna i łatwa, trzeba tylko zwracać uwagę na oznaczenia szlaków. Idziemy raz lasem, raz ścieżkami pośród skał, mijamy także kopalnię kwarcu. Gdyby nie małe zawirowania na końcu byłoby na piątkę z plusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *