Cała książka
książki Tatry

Wielka Korona Tatr

Najpierw były nieśmiałe wycieczki w Beskidy i niższe Sudety, potem zaczęły się najwyższe szczyty najpopularniejszych pasm górskich w Polsce i oczywiście Tatry, odznaki PTT i PTTK, Korona Gór Polski, więc może teraz pora pomyśleć o Wielkiej Koronie Tatr?!

Wielka Korona Tatr

14 tatrzańskich szczytów spełniających dwa kryteria: mają wysokość powyżej 8000 stóp angielskich, czyli o wysokości powyżej 2438,4 m oraz wznoszą się co najmniej 100 m nad przełęczą oddzielającą je od najwyższego szczytu w sąsiedztwie. Wszystkie szczyty znajdują się na terenie Słowacji.

To nie są szlaki dla każdego. Wspinaczka, trudny teren, wysokie góry, wejście wyłącznie z doświadczonym i uprawnionym przewodnikiem lub instruktorem wspinaczki górskiej. Oczywiście nie każdy szczyt wymaga przewodnika (chociażby Rysy) ale każdy jest mniej lub bardziej trudny technicznie.

Przód okładki

Przewodnik

Przewodnik wspinaczkowy Andrzeja Marcisza wyd. Bezdroża to gruba i ciężka, rzekłabym, encyklopedia Wielkiej Korony Tatr. Zawiera szczegółowe trasy 101 dróg, którymi można wejść na szczyty. Każdy z nich opisany w sposób precyzyjny i dokładny. Trudność tras i dróg wspinaczkowych określona od I do V w skali tatrzańskiej.

Opis trasy

 

W Przewodniku poza opisami znajdziemy szczegółowe mapy z oznaczeniami.

Mapa w przewodniku

 

Pomimo, iż Wielka Korona Tatr nie jest na pewno dla każdego, to Przewodnik warto przeczytać, chociażby ze względu na opis szlaku na Rysy, który w ostatnich latach jest bardzo popularny. Nie trzeba też zdobywać szczytów, opisy niektórych szlaków można wykorzystać do krótszych (niższych) wędrówek.

Przewodnik ładnie i porządnie wydany. Widać, że autor włożył w niego dużo pracy.

OKładka tył

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *