książki

Umarłem cztery razy!

“Piotr Pogon – 1 płuco, 2 medale Ironmana, 4 daty urodzin, 30 lat z nowotworem, 94 blizny po operacjach, 2800 kilometrów przebiegniętych w zawodach, 34 333 metry – łączna wysokość zdobytych szczytów”

 

“Umarłem cztery razy” to biografia Piotra Pogona, który swoim dotychczasowym życiem mógłby obdarować kilka osób. “Od ponad trzydziestu lat walczy z chorobą nowotworową. Rak zabrał mu płuco, słuch… Zdobywca Kilimandżaro, Elbrusu i Aconcagui… Zwycięzca Travelera w kategorii Wyczyn Roku…”. Choć książka liczy niecałe 200 stron daje niezłego kopa i pokazuje, że jeśli tylko się chce to w życiu można łamać wszystkie bariery.

Życie Piotra to mieszanka łez i uśmiechu – od choroby, jej nawrotów, po kłopoty rodzinne i zawodowe, aż do niezwykłych wyczynów sportowych, nagród i chwilami cholernie szczęśliwych przypadków! Ciężko wymienić chociażby wszystkie imprezy biegowe, w których brał udział, ale sama liczba 2800km, które przebiegł robi niesamowite wrażenie.

Książka poza scenami z życia pokazuje również kulisy dużych imprez sportowych (zawody Ironman), czy wypraw w najwyższe góry świata (Aconcagua, Elbrus, Kilimandżaro). Duża część poświęcona jest także jednej z dzielnic Krakowa – Nowej Hucie.

Od kilku lat Piotr współpracuje z różnymi fundacjami pomagając osobom niepełnosprawnym i to właśnie z nimi zdobywał szczyty. Nie zawsze się to udawało, nie z każdej wyprawy wszyscy wracali jako bohaterowie, a mimo to Piotr zawsze udowadniał, że warto próbować i nigdy nie należy się poddawać. Niestety chwilami odnosiłam wrażenie, że chciał na siłę udowodnić, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, a niestety nie zawsze przydaje się tylko szczęście.

Książkę, pomimo chwilami smutnych historii, czyta się lekko i szybko. Treść dodatkowo uzupełniają zdjęcia z całego dotychczasowego życia bohatera. Szkoda tylko, że są takie małe i czarno-białe, ale może to celowy zabieg pokazujący, że w życiu nie zawsze jest kolorowo…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *