Beskidy Gorce góry Korona Beskidów Korona Gór Polski KZKG RP

Turbacz

22.07.2017r.

Gorce to przede wszystkim Turbacz – szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polski i dzisiaj o nim.

Żeby zrobić pętelkę – wrócić do miejsca wyjścia – na start wybieramy wieś Koninki. Można ruszyć zielonym lub niebieskim szlakiem z centrum lub skrócić nieco szlak niebieski i jechać samochodem, aż do końca drogi. Można też skorzystać z kolejki i wyjechać na Tobołów. My wybieramy tą opcję i ruszamy na Turbacz przez Obidowiec.

Jeśli chodzi o samą kolejkę to w styczniu br została ona zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Był on podobno tak zły, że zagrażał życiu więc dziękować Bogu, że wyjechaliśmy cało.

Koninki kolejka

Na górze wchodzimy na zielony szlak (ten idący z centrum Koninek), skręcamy w lewo i idziemy w kierunku Obidowca.

Po 40 min. docieramy na wypłaszczenie. Zielony szlak skręca w prawo do Schroniska na Starych Wierchach, my kierujemy się na lewo i Głównym Szlakiem Beskidzkim idziemy w stronę Turbacza. Trzeba uważać bo sporo rowerzystów ale idzie się przyjemnie – raz szeroką ścieżką, raz po kamieniach i korzeniach drzew wąsko między krzewami.

Szczyt Turbacza oddalony jest od Schroniska o 5min i koniecznie trzeba tam iść – jeśli trafimy na ładną pogodę przed budynkiem zobaczymy piękną panoramę Tatr.

Turbacz szczyt

Trzeba też uważać, gdyż przecinają się tam aż 4 szlaki, można się pogubić;)

My wybieramy niebieski, który ma nas doprowadzić do punktu wyjścia i dolnej stacji kolejki.

Idąc w dół wychodzimy na rozległą polanę, przy której stoi drewniany szałas-ołtarz postawiony na pamiątkę mszy odprawionej w 1953r. przez Karola Wojtyłę.

Po godzinie stromego zejścia docieramy na parking.

Trasa przez: Schronisko PTTK Turbacz | mapa-turystyczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *