góry Główny Szlak Sudecki KZKG RP Rudawy Janowickie Sudety

Skalnik

16.06.2017

O szczycie Skalnik w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie) słyszało pewnie niewielu, mimo że obok przebiega Główny Szlak Sudecki. Jeśli już to jest znany zdobywcom Korony Gór Polski (wchodzi w jej skład); ja przynajmniej słyszałam o nim pierwszy raz.

Sudety są pasmem zupełnie mi nieznanym więc z pomocą mapy ustaliłam punkt początkowy – Przełęcz pod Średnicą w miejscowości Wojków. Dojazd z Kowar zajmuje niecałe 10 min. Kierujemy się na szosę prowadzącą do Jeleniej Góry, którą przecinamy i jedziemy na wprost ul. Wojska Polskiego. Trzymając się cały czas głównej drogi przejeżdżamy przez Wojków i od momentu wjazdu do lasu (koniec terenu zabudowanego) po przejechaniu 1 km po lewej stronie zobaczymy miejsce parkingowe. Tam zostawiamy samochód, a za plecami zaczyna się nasz szlak. Tak na prawdę to praktycznie cała trasa pokrywa się z Głównym szlakiem Sudeckim więc nie sposób się zgubić (oznaczenia są dobre). Nie jest to trudna i wymagająca trasa – to tylko 4 km. Idziemy lasem, raz drogą leśną, raz wydeptaną ścieżką. Po prawie 3,5 km opuszczamy czerwony szlak, teraz idziemy niebieskim i po 500 m jesteśmy na Skalniku.

Nie liczcie na ładne widoki, gdyż szczyt jest zalesiony ale nic straconego. Wracamy i na skrzyżowaniu szlaków Pod Ostrą Małą obijamy w kierunku zaznaczonego punktu widokowego. Wchodzimy na skały i mamy piękną panoramę całych Karkonoszy.

Wracamy tą samą trasą.

Kto jest znudzony obleganą w sezonie Śnieżką, bądź jest to dla niego zbyt duży wyczyn Skalnik będzie idealną propozycją.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *