góry Tatry

Przełęcz Iwaniacka

16.12.2018r.

Dzień zapowiadał się pięknie i aż żal było iść do dolinek, które sobie zaplanowaliśmy ale że plan już był więc go nie zmienialiśmy. Dolina Chochołowska to przede wszystkim wiosenne krokusy ale też szlaki wypadowe w Tatry Zachodnie. Byliśmy tam kilkanaście razy ale Przełęcz Iwaniacka była dla mnie zupełną nowością. Gdzieś tam o niej słyszałam, widziałam na mapach, że łączy Dolinę Chochołowską z Kościeliską ale nigdy nie miałam okazji tam być.

Z uwagi na to, że początek i koniec trasy to dwa różne miejsca podróż zaplanowaliśmy busem. Trochę się wystaliśmy na przystanku, niedzielne przedświąteczne przedpołudnie to chyba jednak nie najlepszy czas na takie podróże, więc nawet nie marudziliśmy, że bus jadący do Chochołowa wysadził nas na głównej drodze, a nie tradycyjnie przy kasach biletowych;) Rozgrzewka zaliczona także mogliśmy śmiało ruszać w kierunku Doliny.

Pogoda – kryształ! Śnieg, lekki mróz i piękne słońce, krajobrazy wymarzone i tylko żal d… ściskał, że dzień wcześniej Murowaniec przywitał nas chmurami i mgłą:(

Odcinek drogą (zielony szlak z Siwej Polany) to typowy spacerek, od wejścia na szlak żółty w kierunku Przełęczy było już trudniej.

Szlak - Przełęcz Iwaniacka

Śniegu miejscami było sporo, już nie był tak ubity ale przejść dało się w miarę bezproblemowo. Początkowo płaski teren w końcu ruszył ostro w górę ale obyło się bez “kolców na nogach”.  Po wejściu do lasu widoki zostały za plecami.

Przełęcz Iwaniacka tuż tuż

Przełęcz została zdobyta ni stąd, ni zowąd – nagle okazało się, że to już;)

Przełęcz Iwaniacka

W głowie przebiegła myśl, czy nie iść na Ornak ale jak na takie wyjście było już dość późno więc pomysł został tylko luźną myślą. Na pewno wrócimy tam latem.

Zejście z Przełęczy w stronę Doliny Kościeliskiej dostarczyło kolejnych pięknych widoków, a sam teren przy Schronisku był po prostu bajeczny. Słoneczko tak ładnie świeciło, że śmiało można było skorzystać z kąpieli słonecznej na drewnianej ławie przed Schroniskiem.

Siwa Polana – Przełęcz Iwaniacka 2 godz

Przełęcz Iwaniacka – Schronisko PTTK w Dolinie Kościeliskiej 50min

Schronisko PTTK w Dolinie Kościeliskiej – Kiry 40min

Trasa: Siwa Polana – Kiry | mapa-turystyczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *