Zima w górach
góry Góry Orlickie KZKG RP Sudety

Orlica, czyli najwyższy szczyt Gór Orlickich

8.03.2020

logo KZKG RPWyjazd w Góry Bystrzyckie to dobra okazja do odwiedzenia, graniczących z nimi, Gór Orlickich i ośrodka sportów zimowych Zieleńca – dzielnicy Dusznik-Zdroju.

Zieleniec

O tym, że w Zieleńcu panuje specyficzny alpejski mikroklimat (jedyne takie miejsce w Polsce) przekonaliśmy się na własne oczy. Podczas, gdy w Dusznikach, czy w Polanicy było iście wiosennie, pierwsze metry w Zieleńcu przywitały nas prawdziwą zimową aurą. Stoki w pełni naśnieżone, działające wyciągi, amatorzy sportów zimowych. Zupełnie inny świat. Największe wrażenie tego miejsca zrobił na nas jednak widok z oddali, o czym przekonaliśmy się dzień później.

Góry Orlickie

Większa część tego pasma leży po stronie czeskiej i też tam znajduje się najwyższy szczyt – Wielka Desztna. Polskim najwyższym wzniesieniem jest szczyt graniczny – Orlica. To na niego wybierają się m.in. turyści zdobywający Koronę Gór Polski czy Koronę Sudetów Polskich.

Trasa

Tabliczka - Pod Hutniczą Kopą

Na Orlicę z Zieleńca można dotrzeć zielonym szlakiem w niecałą godzinkę, ale my zaplanowaliśmy dłuższą trasę – pętelkę idąc w większość czeską stroną. Samochód zostawiamy na jednym z kilku parkingów w centrum (latem chyba łatwiej o wolne miejsce) i niebieskim szlakiem kierujemy się w stronę Masarykowej Chaty. To bardzo przyjemy spacerek lasem w pięknej zimowej scenerii.

Szlak do Masarykovej Chaty

Mijamy sporo narciarzy biegowych, parking i przystanek autobusowy po stronie czeskiej i po 40min jesteśmy pod schroniskiem.

Tak na prawdę obok funkcjonuje wyciąg dla narciarzy, którym można skrócić sobie przejście;)

Przy Masarykovej Chacie
W tle Masarykova Chata

Stąd na szczyt Orlicy jest niecałe 5 km bardzo płaską i łatwą ścieżką. Trzymamy się czerwonego szlaku i docieramy pod sam szczyt.

czerwony szlak na Orlicę

Orlica

Niestety nie jest to szczyt typowo widokowy, jest całkowicie zarośnięty. Podobno w planach jest budowa wieży widokowej, która ma zostać oddana jeszcze w tym roku ale co z tego wyjdzie czas pokaże.

Na szczycie Orlicy

Schodzimy, wspomnianym na początku, zielonym szlakiem, do którego dochodzimy 200m opuszczając czerwony szlak (nie skręcamy nim w lewo, tylko idziemy prosto).

Szlak do Zieleńca

Przy głównej drodze jesteśmy po niespełna 20 min. Mijamy Kamień Rübartscha i kierując się dalej w dół zielonym szlakiem jesteśmy w centrum Zieleńca.

Kamień Rübartscha na szlaku

Schronisko Orlica

Przy kolei 4-osobowej Winterpol, z lewej strony głównej drogi mijamy Schronisko Orlica. Dosłownie mijamy, informacja “Restauracja Orlica” trochę wprowadza nas w błąd i w centrum Zieleńca szukamy schroniska. Takie przygody tylko z nami:D

W środku obowiązkowa pieczątka i tutaj ciekawostka. Pieczęć, jak się patrzy. Mam nadzieję, że nigdy nie zostanie ona zmieniona na jakiś automat.

Pieczątka w schonisku

Wycieczka na Orlicę zakończona i bardzo udana, ale z racji tego, że mamy jeszcze pół wolnego dnia ruszamy (podjeżdżamy samochodem) na pobliskie torfowiska.

Taki wybór szlaku pozwolił nam na zdobycie trzech szczytów (Szerlich, Zielony Garb, Orlica) do Korony Gór Orlickich KZKG RP.

Szerlich

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *