Matyska widok na Babią Górę
góry

Matyska – Golgota Beskidów

Przy okazji pobytu w Lipowej, skąd szliśmy na Skrzyczne i Magurkę Radziechowską (linki tutaj i tutaj) poza typowymi górskimi szlakami mieliśmy jeszcze jeden cel – wzgórze Matyska.

Matyska

To szczyt (609m n.p.m.) pomiędzy miejscowościami Przybędza i Radziechowy z charakterystycznym, widocznym z daleka, Krzyżem Milenijnym. Właśnie “dzięki” temu krzyżowi szczyt znajdziemy w wykazie odznaki Krzyż na górskim szlaku, o której możecie poczytać [tutaj].

Wzgórze Matyska

Szczyt znany jest też z innego powodu.

Golgota Beskidów

Droga krzyżowa z miejscowości Radziechowy na szczyt Matyski. Poszczególne stacje Drogi to piękne rzeźby.

Stacje Drogi Krzyżowej

Dojazd/dojście

W okolice szczytu można podjechać samochodem (dobre rozwiązanie dla osób starszych) ale polecam wędrówkę od samego dołu.

Matyska szlak niebieski

Samochód można zostawić przy pierwszej Stacji Drogi Krzyżowej (początek niebieskiego szlaku na Halę Radziechowską) ale jest tam miejsce tylko na kilka samochodów i dodatkowo zatoczka dla autobusów. Nam się udało, byliśmy sami.

Matyska Golgota Beskidów

Dobrym rozwiązaniem (bardzo często praktykowanym przeze mnie na różnych szlakach) jest pozostawienie samochodu na parkingu kościelnym bądź cmentarnym, tutaj jakieś 1,5km wcześniej.

Na szczyt Matyski jest 1,3 km w większości asfaltem. Dopiero ostatnie 300m (od parkingu pod szczytem) idziemy żwirową drogą.

Szczyt Matyski

Miejsce jest idealnym rozwiązaniem na popołudniowy spacer, szczególnie w pogodny dzień, gdyż widoki są wspaniałe.

Panorama na Żywiec
Żywiec
Panorama na Skrzyczne
Skrzyczne
Matyska widok na Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *