Widok na góry
Beskid Mały Beskidy góry KZKG RP Wieże widokowe

Łysina, Kucówki, Gibasówka czyli Beskid Mały

1.05.2020

Pierwszy wypad w góry po 1,5 miesięcznej przerwie. Nie ważne było, że zapowiadają deszcz, nie liczyły się wysokie szczyty i dalekie wyjścia liczyło się tylko to, że można było normalnie jechać i pospacerować.

Beskid Mały

Niedługi szlak w Beskidzie Małym, który po zupełnym nieznaniu kiedyś, obecnie wprost uwielbiam. Pisałam o tym już kilka raz przy okazji kilku wędrówek [tutaj].

Chcąc ukończyć Koronę Beskidu Małego KZKG RP wybrałam szlak do Chatki Gibasówka z Kocierza Górnego, dzięki czemu zdobędę dwa z trzech brakujących szczytów.

Szlak

Drogowskazy na szlaku - Beskid Mały

Samochód można zostawić na parkingu pod kościołem właśnie w Kocierzu Górnym. Stąd ruszamy zielonym szlakiem w górę za kościół.

Kościół w Kocierzu Górnym

Idziemy leśną ścieżką, aż do drogi asfaltowej i zabudowań w Łysinie. Tutaj szlak skręca w lewo ale warto odbić na chwilę w prawo i iść na pobliską wieżę widokową.

Wieża widokowa

Droga na wieżę widokową

Oprócz pięknej panoramy na wszystkie pobliskie pasma Beskidów (Mały, Śląski, Żywiecki) możemy również „zdobyć” kolejny punkt w programie „Wieże widokowe gór i pogórzy“.

Wieża widokowa Łysina

Wracamy na szlak. Przed nami niecałe 6 km niestety w deszczu. Początkowo tylko siąpiło, z czasem rozlało się na dobre. Idziemy tak już trochę mokrzy, mijamy szczyt Kucówki i Gibasówkę, aż docieramy do Chatki Gibasówka.

Gibasówki - przy chatce

Niestety wszystko jest zamknięte, leje, humory średnie. Szybka kanapka i wracamy. Dalej deszcz, błoto, mokre skarpetki ale widać światełko w tunelu – coś jakby przestawało i zaczynało się przejaśniać.

Salamandra na szlaku
Beskid Mały i Beskid Śląski – tutaj ich najwięcej

Nie wierzę. Pod koniec naszego spaceru wychodzi słońce. Szkoda, że dopiero teraz ale lepiej późno niż wcale. Dzięki temu widoki z wieży, o której wspominałam na początku, były piękne!

Widoki po deszczu

Przeszliśmy niecałe 15 km, niby sporo, ale z racji płaskiego terenu szło się szybko i dobrze (deszcz i błoto odeszły w zapomnienie).

Fajny spacer. Fajny ten Beskid Mały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *