Ludzie spod Tatr okładka
góry książki

Ludzie spod Tatr – prezent dla tatromaniaka

Idealny prezent dla tatromaniaka. Kolejna obowiązkowa lektura dla miłośników Tatr. Album, historyczne fakty, ciekawe opowieści.

“Ludzie spod Tatr” to książka nawiązująca do pobytu Jana Pawła II na Podhalu, ale jednocześnie do wielu postaci związanych z tym regionem.

Ludzie spod Tatr - prezent dla tatromaniaka

9 rozdziałów, z których każdy dotyczy innego regionu Tatr. Zaczynamy od Rusinowej Polany, kończymy na Kasprowym Wierchu.

Każdy to oczywiście nawiązanie do pobytu Papieża, ale również anegdoty, zarys historyczny ważnych dla tego miejsca postaci, ciekawostki, piękne zdjęcia i karykatury bohaterów opowieści.

Okazało się, że miejsca, które Papież odwiedził, i drogi, które przemierzył, powiązane były z ludźmi, których znałem i którzy z różnych względów wywarli na mnie wrażenie. Chciałbym o nich tu opowiedzieć.

Nie ukrywam, że dla mnie każda wzmianka o Papieżu Polaku doprowadza do wzruszania więc i tutaj nie mogło być inaczej. Z jednej strony dawkowałam sobie wiedzę, żeby za szybko nie skończyć czytania, z drugiej czasami przerywałam właśnie z powodu zadumy i refleksji. Ciężki był dla mnie fragment np. o zakopiańskiej katowni Palace czy księdzu Popiełuszce.

Ludzie spod Tatr - widok na Giewont

Kim jest autor?

Tytus Byczkowski – zakopiański artysta malarz, zajmujący się portretem, karykaturą i malarstwem plenerowym.

O czym przeczytamy?

Tematy i opowieści są bardzo różnorodne – od historycznych wydarzeń i postaci, o których uczyliśmy się na lekcjach j.polskiego po największe współczesne tragedie w dziejach TOPRu, czy historii budowy znanego hotelu.

Pojawiają się historie współczesnych ludzi gór, jak np. śp. Macieja Berbeki, Sebastiana Karpiela-Bułecki, czy Andrzeja Bargiela.

Warto dodać, że patronami wydawnictwa jest Tatrzański Park Narodowy i serwis tatromaniak.pl więc wiadomo, że będzie ciekawie.

Ludzie spod Tatr - strona

Pomysł na prezent

Jeśli ktoś obawia się książki o tematyce religijno-kościelnej to zupełnie bezpodstawnie. Oczywiście nie sposób ukryć, że jest to dominujący motyw ale fakty przedstawione są w taki sposób, że zainteresują każdego.

Bardzo ciekawa pozycja, świetny prezent dla każdego tatromaniaka, tym bardziej, że można ją upolować w naprawdę niskich cenach.

Z niecierpliwością czekam na “drugi etap drogi “popod Tatry””.

A o innych książkach i prezentach dla miłośników gór możecie poczytać [tutaj] i [tutaj].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *