Panorama na Zieleniec
góry Góry Bardzkie Korona Gór Polski KZKG RP

Kłodzka Góra i Szeroka Góra czyli najwyższe szczyty Gór Bardzkich

9.03.2020

Weekend pełen gór;) W ciągu trzech dni byliśmy w Górach Bystrzyckich i Orlickich, teraz czas na Bardzkie.

Góry Bardzkie

Większość szczytów tego pasma leży tak naprawdę na trasie dwóch szlaków (żółty i niebieski) pomiędzy Bardem, a Kłodzkiem.

My ruszamy na Kłodzką Górę – szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.

Można iść dowolnym z wymienionych wyżej szlaków – albo dłuższym żółtym z Kłodzka albo krótszym niebieskim z Przełęczy Łaszczowej lub Przełęczy Kłodzkiej.

Jako, że wolę iść najpierw w górę , a wracać w dół wybieramy szlak z Przełęczy Kłodzkiej.

Szlak z Przełęczy Kłodzkiej

 

Trasa

Na szczyt mamy dokładnie 3 km. Myślę sobie, taki delikatny, krótki spacer. O jakżeż się myliłam…

Szlak na Kłodzką Górę
Łagodny początek szlaku

Pierwsze metry i podejście na Podzamecką Kopę to ściana w górę. Myślałam, że płuca wypluję…ale nie ma się co zniechęcać, potem jest już tylko lepiej, raz w górę, raz w dół;)

Ostry niebieski szlak
Ostro w górę

Na Podzameckiej Kopie

Szlak prowadzi albo lasem albo szeroką leśną drogą ale warto się rozglądać bo pomiędzy drzewami można ujrzeć daleką panoramę…. I w pewnym momencie właśnie coś dostrzegłam. Wspominałam o tym we wpisie o Orlicy [tutaj].

Wszędzie wiosennie, dzień akurat był słoneczny, a tutaj w oddali zaśnieżone stoki. Od razu wiedziałam co to było – Zieleniec, w którym byliśmy dwa dni wcześniej. Super to wyglądało, taka iście zimowa sceneria na tle brązowo-zielonych drzew.

Widok na Zieleniec
Te białe fragmenty na środku zdjęcia to śnieżny Zieleniec

Idąc niebieskim szlakiem przechodzimy przez wspomnianą Podzamecką Kopę, Grodzisko, Jelenią Kopę – szczyty zaliczane do Korony Gór Bardzkich KZKG RP. Docieramy do skrzyżowania szlaków pod Kłodzką Górą.

Pod Kłodzką Górą

Tutaj opuszczamy niebieski szlak i żółtym kierujemy się na szczyt (jakiś 5 minut drogi).

Niestety szczyt nie jest widokowy, chociaż budowana jest wieża. Fakt, stoją betonowe podpory ale taki stan podobno trwa już od zeszłego roku. Także pozostaje nam tylko wbicie pamiątkowej pieczątki do książeczki KGP, zdjęcie i wracamy.

Szczyt Kłodzka Góra

Kłodzka Góra jednak nie najwyższa

Jako, że obecne pomiary wskazują, że Kłodzka Góra nie jest najwyższa, na skrzyżowaniu z niebieskim szlakiem ruszamy na wprost na Szeroką Górę. Warto dodać, że zarówno Kłodzka Góra, jak i Szeroka Góra wchodzą w skład Diademu Polskich Gór.

Las pod Szeroką Górą

Trochę poza utartym szlakiem, ale las jest na tyle czysty, że można iść jego całą szerokością, docieramy na oznaczony szczyt Szerokiej Góry.

Szeroka Góra szczyt
I to oznaczenie:D

Tutaj też nic więcej nie zobaczymy dlatego wracamy na parking.

Fajny weekend, jak się okazało ostatni przed ogłoszeniem pandemii. Kilka dni później, na prawie dwa miesiące, zaczął obowiązywać zakaz wyjazdów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *