Platforma widokowa na Kamiennej Górze
góry Góry Bystrzyckie KZKG RP Sudety Wieże widokowe

Kamienna Góra i Wolarz w Górach Bystrzyckich

7.03.2020logo KZKG RP

Weekend w Górach Bystrzyckich czas start.

Góry Bystrzyckie

Położone są w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Szukając noclegu warto rozważyć Bystrzycę Kłodzką, Długopole-Zdrój, Duszniki-Zdrój lub Polanicę-Zdrój, skąd najbliżej na szlaki. My wybraliśmy Polanicę i tutaj rozpocznie się nasza wędrówka.

Gdzie idziemy?

Polanica-Zdrój – Wolarz – Duszniki- Zdrój.

Trasa zaczyna i kończy się w dwóch miejscowościach ale! … powrót pociągiem więc opcja dobra dla nieposiadających samochodu.

Z Polanicy na Wolarz można iść szlakiem czerwonym lub zielonym (przez Kamienną Górę). My .wybieramy drugą opcję. Oba szlaki zaczynają się w centrum miasta, na ul. Zdrojowej przy mostku na Bystrzycy Dusznickiej.

Dla chcących trochę „zaoszczędzić” sił i mających samochód – można podjechać na dworzec PKP (przez który przebiega szlak) zostawić tam samochód, a w drodze powrotnej przyjeżdżając pociągiem samochód będzie już pod ręką;)

Na Kamienną Górę mamy niecałe 5km, ale aż 3,5km to szlak asfaltem.

Początek szlaku na Kamienną Górę
Początkowo szlak wiedzie asfaltem

Mijamy centrum miasta, wspomniany dworzec PKP, wchodzimy między zabudowania i dopiero za kościołem po lewej stronie szlak pnie się w górę. Chwilami zadyszka wymusza postoje. Dochodzimy na Przełęcz Sokołowską.

Na Przełęczy Sokołowskiej
Dopiero za Przełęczą szlak nabiera “leśnego” charakteru

Tutaj kierujemy się na Sudeckie Zacisze (miejsce z noclegami, faktycznie w miejscu cichym i spokojnym) i nadleśnictwo. Nie(stety) przed nami wejście do lasu i ukochane błoto, ale na szczęście ten odcinek nie jest długi. Kiedy zacznie się ścieżka w lesie, jest wręcz idealnie – sucho i płasko;)

W tle Sudeckie Zacisze

 

Kamienna Góra – szczy i taras widokowy

Na szczyt Kamiennej Góry docieramy zielonym szlakiem. Tutaj zamieniamy go na czarny, którym dojdziemy na Wolarz.

 

 

 

 

W drodze na Kamienną Górę
Zielony szlak na Kamienną Górę

Ale póki co idziemy kierunku tarasu widokowego, z którego widać całą Polanicę–Zdrój i fragmenty drogi, którą chwilę wcześniej szliśmy. Niewątpliwym plusem jest to, że na szlaku jesteśmy sami więc bez problemu można wszystko zobaczyć (fajnie, że nie wszystkie szlaki w Polsce są bardzo popularne;)).

 

Na Kamiennej Górze
Kamienna Góra
Platforma widokowa na Kamiennej Górze
Platforma widokowa na szczycie Kamiennej Góry

Co to jest szlak serduszkowy?

Tutaj warto wspomnieć o okrężnej trasie turystycznej wokół Polanicy oznaczonej czerwonym serduszkiem. Całość przejścia to około 6 godz.

Szlak serduszkowy
Czyż te oznaczenia nie są cudne?

Trasa została wyznaczona przez jednego z zasłużonych dla Polanicy lekarzy, który twierdził, że nie ma nic lepszego na serce jak ruch/spacery na świeżym powietrzu.

Schodząc z platformy widokowej i idąc czarnym szlakiem w kierunku Wolarza mijamy pozostałości fortu i dochodzimy do leśnej drogi, którą pójdziemy praktycznie do samego szczytu.

Bunkry pod kamienną Górą

Niestety wszechobecna wycinka drzewa powoduje, że po deszczu brodzimy w błocie i wędrówka staje się po prostu nieprzyjemna. Tutaj jest nie inaczej.

Szlak na Wolarz
Wycinka i błoto – moje ulubione “atrakcje” na szlaku

Wolarz przywitał nas istną zimą, ale i dobrym oznakowaniem. Teraz czerwony szlak zaprowadzi nas pod samo schronisko pod Muflonem.

Wolarz

Do tej pory było w miarę łatwo i prosto ale zejście z Wolarza …

Praktycznie pionowo w dół trochę w śniegu, trochę w błocie. Naprawdę trzeba uważać. Jeden zły krok i lecimy w dół po konarach i gałęziach.

Strome podejście/zejście na Wolarz
Nie wiem, czy gorzej schodzić czy wychodzić. Stromo.

Zeszliśmy, chociaż wymęczył mnie ten odcinek niemiłosiernie.

Pod Wolarzem trzymamy się cały czas czerwonego szlaku, chociaż można iść tutaj niebieskim i żółtym. Czas przejścia jest podobny także do wyboru, do koloru.

Skrzyżowanie Pod Wolarzem
Tutaj można wybrać sobie szlak do Schroniska pod Muflonem

Teraz znowu idziemy leśną drogą, i tak już będzie do Schroniska.

Ostatnia prosta do Muflona

Schronisko pod Muflonem

Widoki sprzed schroniska ładne, widać całe Duszniki-Zdrój, ale pogoda zaczyna się psuć, mamy godzinę do pociągu więc ruszamy w dół.

Panorama sprzed Schroniska

Żółty szlak zaprowadzi nas wprost na dworzec PKP, skąd wrócimy pociągiem do Polanicy.

Zbiegamy do parku, gdzie już całkiem pada. Centrum miasta jest rozkopane, a w połączeniu z deszczem … no wiadomo. Potem trochę w górę (cały czas żółty szlak) w kierunku rynku, przejście przez główną drogę i w górze widzimy nasz ostatni przystanek.

Peron w Dusznikach

Zdążyliśmy. Mamy 10 min.

Podróż pociągiem do Polanicy trwa ok. 20min. Bilet kosztuje 4,50zł.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *