Wieża na Jagodnej w tle
góry Góry Bystrzyckie Korona Gór Polski KZKG RP Sudety Wieże widokowe

Jagodna i Jagodna Północna

5.10.2020 r.

Przedostatni dzień w Sudetach i przedostatni sudecki szczyt do KGP – Jagodna. Przy okazji również Jagodna Północna do Diademu Polskich Gór.

Dzisiaj spacerek na Jagodną spod schroniska. Od południa zapowiadają deszcz ale mam nadzieję, że zdążymy przed nim uciec.

Budynek schroniska Jagodna

Niebieski szlak nie jest ani wymagający ani długi – 4,3 km. Można iść również równoległą szeroką trasą narciarską; oczywiście poza sezonem.

Drogowskaz szlaków

Droga od schroniska

Szlak w lesie

Jagodna

Góra posiada dwa szczyty – północny (zwany Jagodną Północną) o wysokości 985 m n.p.m. oraz południowy (Jagodna) wysokości 977,2 m n.p.m. Ten pierwszy znajduje się na szlaku i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Ten drugi jest poza szlakiem i razem z Jagodną zaliczany jest do Diademu Polskich Gór. Zachęcam do zdobycia obu, tym bardziej, że Jagodną Północną trzeba po prostu znaleźć w lesie;) Jest oczywiście oznaczona ale już nie tak łatwo na nią trafić.

Szczyt Jagodnej

Niecała godzinka spaceru i jesteśmy pod wieżą widokową, którą na szczycie Jagodnej postawiono w 2019 r. Jest to stalowo-drewniana konstrukcja o wysokości 23 metrów.

Wieża widokowa na Jagodnej

Niestety tak mocno wiało, że nie odważyłam się stanąć na jej szczycie.

Jak trafić na Jagodną Północną?

W drodze powrotnej ruszamy na wspomnianą Jagodną Północną. Szliśmy trochę intuicyjnie wydeptaną ścieżką spoglądając na GPS i trafiliśmy bez problemu. Szczyt oznaczony bardzo dobrze, nie trudno go nie zauważyć:)

Szczyt Jagodnej Północnej

Schodzimy prostopadle do niebieskiego szlaku niedaleko słupka 158, czyli idąc od schroniska musimy wejść w las po prawej stronie przy tym oznaczeniu.

Oznaczenie na szlaku na Jagodną

Nadciągają ciemne chmury więc szybszym krokiem wracamy na parking. Schronisko okazuje się otwarte, nie ma w środku nikogo więc możemy napić się ciepłej kawy. Zaczyna padać, zdążyliśmy w ostatnim momencie.

Wnętrze schroniska Jagodna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *