Jagodna i Jagodna Północna
5.10.2020 r.
Przedostatni dzień w Sudetach i przedostatni sudecki szczyt do KGP – Jagodna. Przy okazji również Jagodna Północna do Diademu Polskich Gór.
Dzisiaj spacerek na Jagodną spod schroniska. Od południa zapowiadają deszcz ale mam nadzieję, że zdążymy przed nim uciec.
Niebieski szlak nie jest ani wymagający ani długi – 4,3 km. Można iść również równoległą szeroką trasą narciarską; oczywiście poza sezonem.
Jagodna
Góra posiada dwa szczyty – północny (zwany Jagodną Północną) o wysokości 985 m n.p.m. oraz południowy (Jagodna) wysokości 977,2 m n.p.m. Ten pierwszy znajduje się na szlaku i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Ten drugi jest poza szlakiem i razem z Jagodną zaliczany jest do Diademu Polskich Gór. Zachęcam do zdobycia obu, tym bardziej, że Jagodną Północną trzeba po prostu znaleźć w lesie;) Jest oczywiście oznaczona ale już nie tak łatwo na nią trafić.
Niecała godzinka spaceru i jesteśmy pod wieżą widokową, którą na szczycie Jagodnej postawiono w 2019 r. Jest to stalowo-drewniana konstrukcja o wysokości 23 metrów.
Niestety tak mocno wiało, że nie odważyłam się stanąć na jej szczycie.
Jak trafić na Jagodną Północną?
W drodze powrotnej ruszamy na wspomnianą Jagodną Północną. Szliśmy trochę intuicyjnie wydeptaną ścieżką spoglądając na GPS i trafiliśmy bez problemu. Szczyt oznaczony bardzo dobrze, nie trudno go nie zauważyć:)
Schodzimy prostopadle do niebieskiego szlaku niedaleko słupka 158, czyli idąc od schroniska musimy wejść w las po prawej stronie przy tym oznaczeniu.
Nadciągają ciemne chmury więc szybszym krokiem wracamy na parking. Schronisko okazuje się otwarte, nie ma w środku nikogo więc możemy napić się ciepłej kawy. Zaczyna padać, zdążyliśmy w ostatnim momencie.