Beskid Śląski Beskidy góry GSB KZKG RP

GSB Przełęcz Kubalonka – Stożek

7.04.2019r.

No to zaczynam na serio; pora kompletować Główny Szlak Beskidzki:) Oczywiście nie przejdę “na raz” prawie 500km od Beskidu Śląskiego po Bieszczady, ale w częściach to może jakoś mi się uda. Drobne odcinki już za mną, ale gdzie tam do końca.

W Beskid Śląski mam najbliżej więc o te trasy najłatwiej. Na Stożku już byłam [tutaj] ale tym razem wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Kubalonka.

Parking spory, można bez problemu zostawić samochód. Rzut okiem na strzałki i ruszamy.

Już po kilku metrach ścieżka to jedno wielkie błoto. Dodatkowo powalone drzewa, co skutecznie utrudniało spokojny spacer. Tak szliśmy do szczytu Beskid; potem chwilowo było trochę lepiej.

W miarę płaska i szeroka droga, taka ceprostrada…aż do Mraźnicy. Im wyżej tym więcej śniegu i niestety połamanych drzew. Szło się ciężko, na zmianę śnieg albo błoto, które trudno ominąć z powodu powalonych drzew.

Dopiero praktycznie pod samym Schroniskiem na Stożku było nieco lepiej. Słoneczko przyjemnie grzało, chociaż było dość chłodno. Sporo osób odpoczywało na zewnątrz, dlatego w Schronisku pustki. Można było spokojnie napić się kawy i zjeść coś słodkiego;)

Powrotną drogę zaplanowaliśmy niebieskim szlakiem, który przebiega równolegle do czerwonego i można nim dojść do Wisły Głębce. My pójdziemy nim do Mraźnicy, a potem dalej już czerwonym, tak jak wchodziliśmy.

Okazało się, że ta droga jest w jeszcze gorszym stanie. Cały odcinek to połamane drzewa i gałęzie, których nie było jak obejść; głęboki topniejący śnieg, w którym się zapadaliśmy, no ciężko.

Chyba pierwszy przejście zajęło nam tyle, ile podawały mapy – 2,5 godz w górę, powrót 2 godz.

Może nie było lekko i łatwo, ale nikt nie powiedział, że chodzimy po górach tylko w doskonałych warunkach, przy super pogodzie;)

Trasa: Przełęcz Kubalonka – Przełęcz Kubalonka | mapa-turystyczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *