góry książki

Góry z duszą

Jeśli ktoś nie ma możliwości jechać w góry, a chce poczuć ich klimat to koniecznie musi sięgnąć po książki Moniki Witkowskiej. Dwie części Gór z duszą to pięknie wydane pozycje, które zaliczane są (i polecane) dla każdego górskiego maniaka.

… “to pozycja uniwersalna: zarówno dla tych, którzy po górach chodzą albo się na nie wspinają, jak i tych, których górskie zainteresowania ograniczają się tylko do książek” …

Każda książka to wędrówki po całym świecie. Poznajemy z bliska te najwyższe, najbardziej znane szczyty, jak np. Kilimandżaro, Mont Blanc, Acoccagua, Matterhorn, ale również te mniejsze, o których wielu pewnie nawet nie słyszało: Ben Nevis w Szkocji, czy Snowdon w Walii. Co ważne, w każdej z nich jeden rozdział poświęcony jest Polsce: w pierwszej części poznajemy Rysy, natomiast druga część to wyprawa na Śnieżkę.

Oprócz pięknych zdjęć i całej relacji ze zdobycia szczytu autorka uzupełnia poszczególne rozdziały ciekawostkami historycznymi, przyrodniczymi, a także praktycznymi poradami dla przyszłych zdobywców. Po przeczytaniu spokojnie możemy planować wędrówkę bo już będziemy wiedzieć, kiedy najlepiej zdobywać szczyt, jakie są przybliżone koszty, gdzie można znaleźć nocleg, jaki potrzebny będzie sprzęt, pozwolenia itp.

Książki można traktować, jak typowe przewodniki. Nie musimy ich czytać od pierwszej do ostatniej strony, możemy wybrać interesujące nas rozdziały, szukać istotnych informacji. Moje ostrzeżenie – czytanie wciąga i na pewno nasze górskie plany poszerzą się przynajmniej o dwa kolejne szczyty.

“Góry to nie tylko czekający na zdobycie szczyt, ale cała otoczka – ludzie którzy żyją na jej stokach, legendy tłumaczące jej nazwę, fascynujące historie pierwszych zdobywców oraz wiele ciekawych historii stanowiących “duszę góry”. Właśnie owej duszy poświęcona jest ta książka….”

Poza opisami wędrówek autorka dzieli się wskazówkami jak spakować plecak, opisuje co to jest choroba wysokogórska, wyjaśnia skąd różnica w liczeniu szczytów Korony Ziemi, przybliża przesądy dotyczące gór.

Ja jestem zachwycona i polecam każdemu miłośnikowi gór – i temu, który się wspina, i temu góry ogląda tylko na zdjęciach. Mam nadzieję, że to nie ostatnia książka z tej serii! Póki co zamierzam sięgnąć po pozostałe pozycje autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *