Przewodniki po górach
góry książki

Górskie przewodniki

Planując wycieczkę w góry przeglądam mapy, blogi, strony internetowe. Szukam, czytam, inspiruję się. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach łatwiej korzystać z aplikacji na telefonie ale już nie raz życie pokazało, że co papier to papier. Zawsze mam w plecaku mapę, a coraz częściej też i książkowy przewodnik. Lubię siąść i poczytać, gdzie jestem, co już za mną, a co mogę jeszcze zobaczyć.

Ostatnio pokazywałam Wam przewodnik po Sudetach [tutaj] dzisiaj pozostałe dwie pozycje z tej serii.

Przewodniki serii mountainbook

Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend.

Jak ja lubię takie pozycje. Nie dość, że praktyczne, pięknie wydane, to jeszcze z całą masą ciekawych informacji.

Przewodnik…powstał zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników górskiego trekingu, a szczególnie dla tych, którym brakuje czasu na zaplanowanie tras.

Całość podzielona jest na poszczególne pasma Sudetów i Karpat.  Zaczynamy od Zachodu, czyli Gór Izerskich, kończymy na Bieszczadach, a raczej Tatrach, które jako najwyższe wymagają “specjalnego traktowania” (ale o tym niżej);)

Przewodnik Góry Polski

Proponowane trasy to w większości szlaki górskie, czasami z ułatwieniami w postaci wyjazdów wyciągiem na wyższe partie gór i miejscami odpoczynku w schroniskach, ale nie tylko. Kilka wycieczek to spacery po miastach z urokliwymi uliczkami, ciekawymi górskimi krajobrazami i zabytkami, np. Karpacz, Jelenia Góra czy Wisła.

Opis każdej trasy to podstawowe informacje t.j. typ, przebieg, długość, suma podejść, czas przejścia, stopień trudności i ewentualne uwagi, np.o szlaku zamkniętym zimą.

Oprócz malowniczych zdjęć mamy też ciekawostki i opisy pobliskich miejscowości, a nawet numery telefonów do schronisk znajdujących się na danej trasie.

Na końcu przewodnika mamy alfabetyczny Indeks, który ułatwia wyszukiwanie, a także miejsce na pamiątkowe pieczątki z odwiedzanych miejsc.

Przewodnik ciekawy, inspirujący i spodoba się każdemu miłośnikowi polskich gór.

To, że Tatry wymagają szczególnej i wyjątkowej pozycji to wiadomo i właśnie drugi przewodnik z serii mountainbook traktuje o tym paśmie.

Tatrzańskie dwutysięczniki. Przewodnik po najwyższych szczytach w Tatrach polskich i słowackich.

Nie muszę przypominać o mojej miłości do Tatr, także wiadomo, że to pozycja idealna dla mnie.

Przewodnik opisuje szczyty i przełęcze Tatr polskich oraz słowackich, które przekraczają wysokość ponad 2000m n.p.m. i są dostępne dla każdego turysty.

Każdy opis trasy to szczyty i przełęcze, które będą zdobywane, długość i przebieg szlaku, suma podejść i czas przejścia, a także ewentualne trudności na szlaku.

Przewodnik atrzańskie dwutysięczniki

Uzupełnieniem tekstu są piękne zdjęcia, mapy i profile wysokościowe.

Wszystko jest dobrze i zrozumiale opisane. Można dowiedzieć się sporo na temat całych Tatr – od Zachodnich, przez Wysokie, aż po Bielskie.

Góry Polski i Tatrzańskie Dwutysięczniki

Oba przewodnik są może trochę ciężkie aby nosić je w plecaku podczas długich wędrówek ale warto przeczytać i przyswoić sobie pewne informacje przed wyjściem w teren. Poza wersją papierową są dostępne w formie ebooka [tutaj] i [tutaj].

Cała seria przewodników po polskich górach poleca się miłośnikom górskich wypraw, a ja je rekomenduje:)

Przewodniki po górach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *